Rodina vo výstavbe

Priestor – ako nová surovina do polievky

Tieto bábätká sú úplne fascinujúce bytosti. Vždy ma tak veľa učili – až vyučovali. Ani teraz, pri  šiestom – Joshuovi, to nie je inak.
Nikto ich neučí plaziť, štvornožkovať, postaviť sa- ani behať. Napriek tomu to dokážu. Nič ich nedokáže zastaviť. Neustále napredujú. Nerobia veci preto lebo musia – či za odmenu, ale je to ich vnútorná sila – ísť vpred. Skúmať svet, seba, okolie. Cez všetky tie pády, opäť sa postaviť a ísť. Nie je nič, čo by ich zastavilo. Nie je to úžasné?

Stačí, aby mali priestor a slobodu pohybovať sa a progres nezastavíš. Ibaže by sme mu jednu z týchto kľúčových vecí vzal. – slobodu a priestor.
A tak premýšľam:

Kedy tá sila v nás prestane pôsobiť?

1. Kedy a prečo sa v nás zobudia myšlienky: „ To nedokážem.“ „ To neviem.“ „ To nezvládnem.“ „To je ťažké.“ Práve pre tieto vety sa veľakrát zastavíme v našom napredovaní – lebo tomu začneme veriť.

2. Ak sme sa s touto silou narodili, verím, že je v nás stále a má moc. Nemizne. Nezaniká. Nevyrastieme z nej. Môže byť však ukrytá – zakopaná pod rúškom klamstva, bolesti, strachu, ktoré sa manifestujú práve týmito vetami.

Prostredie a ľudia okolo nás

3 ..Sú podľa mňa jednými z kľúčových faktorov, aby bola táto sila opäť aktivovaná. Ak by sme bábätko dali do ohrádky a nemalo by priestor na slobodný pohyb, sotva by niečo objavilo, či začalo stvornožkovať…

4. Každý z nás bol vsadený do prostredia, do ktorého sa narodil. S darmi, so svojim poslaním, so svojim vlastným obdarovaním. Ak nie je dovolené, alebo sa mu nedostáva dostatok priestoru pre objavenie vlastných darov, či poslania, jeho vnútorná sila slabne. Jedného rána sa zobudí ako dospelák a zistí, že to potrebuje opäť objaviť. Hľadá ten správny priestor, ktorý by mu dal slobodu nachádzať svoju vnútornú silu.

5. Veľakrát počujem názor – a tiež som ho zastávala, že ak sa má niečo stať – tak sa stane kdekoľvek. Čiže, svoju silu môžeš objaviť kdekoľvek si.  Nemyslím si, že to nie je pravda, ale tiež verím tomu, že Boh pracuje s každým z nás inak. Veď nás jedinečne stvoril a jedinečne nás formuje A preto niekedy má pre nás pripravené špeciálne miesta – nové priestory na objavenie skrytej sily – to kým sme a prečo nás stvoril.

„Ak chceš navariť inú polievku, musíš pridať iné ingrediencie.“

6. Keď niečo doma nefunguje, hovoríme :
„Ak chceš navariť inú polievku, musíš pridať iné ingrediencie.“ No a v našom prípade jednou, ba zásadnou surovinou, bolo práve miesto – nový priestor. Boh nás viedol do USA, aby sme objavili svoju vnútornú silu ako rodina, ako jednotlivci, a čo sa zdalo mŕtve – aby opäť ožilo.

7. Také malé biblické okienko
Jozef – bol predaný vlastnými bratmi do otroctva, čiže opustil svoju domovinu nedobrovoľne a musel žiť v Egypte – ako sluha, väzeň, správca Egypta, aby neskôr zachránil pred hladom svoju rodinu, z ktorej povstal národ Izrael.

Mojziš, aby bol schopný vykonať svoju misiu – vyviesť Izrealitov z egyptského otroctva, musel opustiť kráľovský dvor, žiť 40 rokov na púšti a prejsť svojou osobnou transformáciou.

Áno. Niekedy je ten priestor  púšťou

8. ….. duchovnou i duševnou. Kráčame akoby sami – bez svojich istôt, priateľov, rodiny – všetko čo fungovalo, fungovať prestane. Čelíme vlastným strachom, manželskej kríze, výchove – ktorej čosi chýba, nervozite, depresiám….. Čo sme sa naučili je, že slnko spáli všetky zlé korene, príde dážď a my narazíme na úrodnú pôdu. Oblačný stĺp nás povedie tmou i úzkosťou, bude padať manna života – ktorú budeme sadiť do úrodnej pôdy a Slnko dá rast každému semenu.

9. Odhodlanie, viera i nádej je to, čo nás drží v tomto priestore. Je to cesta, pravda a život, ktorý sa nám dostáva.

Učíme sa milovať naše púšte.

Neodmietať ich, ale ich prijímať, aby nás naučili to, čo potrebujeme. Sú našou súčasťou. Nie preto, aby nás vytrápili, ale aby nás posilnili. Aby sme sa posunuli, aby sme objavili v sebe tú detskú neutíchajúcu silu. Nikdy pred tebou nestojí taká veľká púšť, ktorú by si nevedel zdolať.

Cítiš vo svojom živote pozvanie do nového priestoru ? Možno je to nová práca, možno domček so záhradkou, alebo cestovať po svete – či presťahovať sa na opačný koniec sveta. Alebo vytvoriť si priestor pre nové stretnutia s novými ľuďmi…..

A možno už v tom priestore si.

Podobné články

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.